Etyka

„Współcześnie gdziekolwiek się zwrócimy, napotykamy oznaki etycznego upadku. W biznesie błyskotliwi młodzi ludzie zarobili miliony w niemoralny sposób, korzystając z poufnych informacji handlowych osób wprowadzonych w tajemnice służbowe. W polityce nie ma praktycznie dnia, aby jakiś urzędnik państwowy nie był zaangażowany w etyczne dylematy na najwyższym szczeblu. W szkolnictwie skandale związane ze ściąganiem przez studentów czy przekupywanie władz przez absolwentów stały się nagminne. Oczywiście, wszyscy ci ludzie - a wielu z nich to szanowani obywatele - wierzyli, że muszą oszukiwać, aby wygrać. Oni, a z nimi i wielu innych, są przekonani, że uczciwi i mili ludzie docierają do celu ostatni. My jednak nie zgadzamy się z tym.”

(K.Blanchard, N.V. Peale, Etyka biznesu, s.9, Wydawnictwo Studio EMKA, 2010.)

 

Eksperymenty myślowe:

Eksperyment 1.

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?

Eksperyment 2.

Wagonik wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół. Jeśli nic go nie zatrzyma, zginie pięć osób. Jesteś na kładce nad torami i możesz zatrzymać go tylko zrzucając coś ciężkiego. Tak się składa, że obok jest bardzo gruby człowiek – jedynym sposobem na zatrzymanie wagonika jest zepchnięcie go z kładki na tory. Tylko zabijając go można uratować pięć osób. Czy powinieneś to zrobić?

Jeśli chciałbyś podyskutować na tematy poruszone powyżej; jeśli chcesz dowiedzieć się jak ludzie rozstrzygają powyższe dylematy; jeśli chcesz przekonać się jakie decyzje podejmowałbyś sam postawiony w trudnej sytuacji etycznej – zapraszamy na zajęcia z etyki i przedmiotów pokrewnych (np. etyka biznesu) prowadzonych przez Studium Nauk Humanistycznych i Pedagogicznych i proponowanych wszystkim wydziałom naszej uczelni w ramach przedmiotów humanistyczno-społecznych.

Zapraszamy do współpracy i kontaktu. Odpowiedzialnymi za te przedmioty są: mgr B.Dydycz, dr D.Zienkiewicz.