Głównym zadaniem przedmiotu jest uświadomienie złożoności problemów moralnych dotyczących ludzkiego zdrowia i życia wynikających z rozwoju nauk biologicznych i medycznych. Problemy te powstają w związku z możliwościami człowieka, w jakie wyposażyła go nauka i technika. Potęga człowieka stawia przed nim problemy ostateczne: problem wolności, problem wyboru i problem celu.
Zagadnienia bioetyczne są elementem wrażliwości moralnej i rozwiązań prawnych – wyznaczają zatem codzienne postawy człowieka. Ich rozumienie daje szansę na rozstrzyganie dylematów i konfliktów etycznych pojawiających się w sferze prywatnej aktywności jednostki i w sytuacjach zawodowych w obszarze możliwości związanych z realizacją konkretnych ról zawodowych poprzez przyjęcie pełnej odpowiedzialności indywidualnej i społecznej.
Zagadnienia programowe przedmiotu w aspekcie organizacyjnym uczą współpracy w wypracowywaniu określonych rozwiązań pojawiających się problemów, umiejętności argumentacji i perswazji , a treści programowe wyznaczają płaszczyzny własnego rozwoju w kontekście edukacji całożyciowej i samowychowania w zakresie kształtowania własnego charakteru i postaw wobec zdrowia i życia.